Karavan Ruhsatı Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Karavan ruhsatı almak için ne yapılması gerektiğine dair bilgileri, bu konuda gereken tüm süreci ve ücretlerinin ne kadar olduğuna dair her şeyi ayrıntılı olarak sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımı okuduktan sonra aklınıza takılan her şeyin cevabını bulacaksınız. Yine de takıldığınız ve sormak istediğiniz şeyleri yorum yazarak bana sorabilirsiniz.

  • Ruhsat İşlemleri Kısmına Geçmeden Önce..

Aracınızı karavana dönüştürmek için devletin istemiş olduğu araç tadilatı ve projesi konusunda uzman bir mühendis veya bir firmadan destek almak durumundasınız. Türkiye şartlarında devletin zorunlu koştuğu bu durum evrak işlerinizi tamamlamanız için olmazsa olmaz. Karavanınızı sıfır veya hazır olarak almıyorsanız, mevzuata uygun bir şekilde projenizi oluşturmanız ve istenilen tüm özellikleri taşıyan uygun bir karavanınızın olması gerekiyor.

 

  • T.S.E ( Türk Standartları Enstitüsü ) Onay Süreci

Karavanı eksiksiz tamamladıktan sonra çalıştığınız mühendislik firması karavanınızı inceleyecek veya siz doğru şekilde tüm ölçüleriyle birlikte tüm bilgileri eksiksiz ileteceksiniz ve firma aracınızın son halini projelendirecek. Bu aşamadan sonra tadilat faturası ile birlikte T.S.E ile iletişimi ve onay sürecini sizin adınıza firma yönetecek. Size sadece arkanıza yaslanıp beklemek kalacak. Randevu gününü ve saatini belirledikten sonra T.S.E istasyonuna kontrole gitmeniz gerekecek. Burada projenin eksiksiz olup olmadığı, aracın gereken özellikleri taşıyıp taşımadığı, tüm prosedürlerin uygun olduğu onaylanacak ve çalıştığınız mühendislik firmasına sonuç ve rapor gönderilecek. Bu işlemin ardından muayene için randevu alabilirsiniz.

 

  • Araç Muayenesi Süreci

T.S.E sürecini sorunsuz geride bıraktıktan sonra firmadan tarafınıza iletilen onay sertifikası ile aracınızın son halini onaylatmak için muayene randevusu almanız gerekiyor. Bu esnada aracın normal muayenesi de, projeye uygunluğu da kontrol edildikten sonra eğer herhangi bir kusur bulunmazsa işlem çok kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor ve evraklarınız size teslim ediliyor. Bu aşamadan sonrasında sadece noter işlemleri kalıyor geriye.

 

  • Karavan Ruhsatı İçin Noter İşlemleri

Yukarıda yer alan tüm süreci tamamladıktan sonra elinizdeki T.S.E belgesi ve muayene belgesi ile herhangi bir notere giderek yeni karavan ruhsatınız için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Tüm bu süreçteki en kolay kısım sanırım noter kısmı çünkü sadece evraklarınızı verip, ücretini yatırıp 10 dakika içerisinde yeni ruhsatınızı alıyor ve artık resmen bir karavan sahibi oluyorsunuz.

 

  • Karavan Sigortası ve MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi )

Artık geriye sadece son bir adım olan sigortanızı yaptırmak kaldı. Bu sigorta sürecini de geride bıraktıktan sonra yeni yürüyen eviniz ile istediğiniz gibi yol yapabilir, istediğiniz güzelliklere kapınızı açabilirsiniz.

Belki de en çok merak edilen kısım sigorta kısmı oluyor ki aslında bana göre hiç de korkulacak veya düşünülecek bir kısım değil. Genelde bu konu ile alakalı çok yanlış bilgiler dolaşıyor internette. Örnek olarak, “Karavan sigortası çok pahalı“, “Karavan sigortası yapan firma yok” gibi. Aslında şu anda Türkiye’de karavana uygun fiyatlı sigorta yaptırabileceğiniz tek bir firma bulunuyor o da Ankara Sigorta. Bu firma harici karavan olarak sigorta yapan başka firma yok. Tabi diğer firmalardan da sigorta yaptırabiliyorsunuz fakat ne yazık ki ücretleri o zaman oldukça pahalı oluyor.

Ruhsatınızla birlikte herhangi bir Ankara sigorta acentesine giderek sigortanızı 5 dakika içerisinde yaptırabilir ve tüm işlemleri artık tamamlayabilirsiniz.

Size en yakın Ankara Sigorta acentesini öğrenmek için: BURAYA TIKLAYIN

Resmi gazetede yayınlanan 2021 yılına ait MTV tablosunu görmek için: BURAYA TIKLAYIN

 

  • Karavan Ruhsatı Almak İçin Ödemeniz Gereken Ücretler

Bu kısımda yer alan fiyatlar Nisan 2021 de kendi karavanım için ödediğim fiyatlardır. Sonrasında gelen zamlar veya fiyat değişiklikleri kendi araştırmanızı yapmanız gerekiyor.

 1.Proje Ücreti

Bu durum tamamen anlaşacağınız mühendis veya mühendislik firması ile alakalıdır. Bu aşamada ortalama fiyatlar 800 TL ile 1600 TL arasındadır. Bu aralıkta bir çok firma ile çalışma imkanı bulabilirsiniz. Tabi tanıdık vasıtası ile 500 TL ye de yaptıranı biliyorum 🙂 T.S.E ücreti de bu mühendislik ücretinin içine dahil oluyor. Firmalar bu kısım için sizden ekstra ücret talep etmiyor.

2.  Araç Muayenesi

Muayene ve egzoz emisyon için ortalama 450 TL ücret ödedim. Bunun dışında muayene ile alakalı herhangi bir ekstra ödeme istenmiyor.

 

3. Noter İşlemleri

Noterde eğer plaka değiştirmeyecekseniz yeni ruhsat çıkarmak için ortalama 350 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer plaka değişimi yaparsanız ekstra olarak ortalama 250-300 TL arasında da plaka değişimi ücreti ve 110 TL plaka basım ücreti ödemeniz gerekecek.

5- Karavan Sigortası ve MTV

Benim aracım 2009 model Ford Transit Jumbo 3200 cc 200 Bg olan modeli ve Ankara sigortaya karavan ruhsatı için ödediğim ücret yıllık 1790 TL oldu. Bu durum aracınızın modeline, yaşına, sizin yaşınıza ve kaza geçmişinize göre bir miktar farklılık gösterecektir fakat ortalama rakamların bu aralıklarda olduğunu bilmenizi isterim.

Toplamda karavan ruhsatına sahip olmanız için ortalama olarak ödemeniz gereken ücretlerin toplamı 3600 TL gibi bir tutar olacaktır.

 

Umarım mümkün olduğunca her şeyi şeffaf olarak sizlere sunmaya çalıştığım bu yazım işinize yarar ve ihtiyacınız olan bilgileri öğrenmenizde faydası dokunur. Yeni yürüyen evinizde keyifli ve sağlıklı anılar biriktirmenizi dilerim.

Sevgiler.

Bu sürecin başından sonuna kadar olan tüm süreci Youtube kanalımdaki videolarımdan takip edebilirsiniz.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için ve yeni rotaları benimle birlikte keşfetmek için instagram adresimi takip etmeyi unutmayın.

İnstagram: Rotahazır