Kapadokya’da Ücretsiz Karavan Parkı

Bu yazımda sizlere Kapadokya’ya gittiğinizde ücretsiz olarak karavanla konaklayabileceğiniz 2 alandan bahsetmek istiyorum. Bu zamanda ücretsiz olarak konaklayabileceğiniz veya güvenlik güçlerinin sizi rahatsız etmeyeceği yer bulmak ciddi anlamda zor. Güvenlik kaygısı yaşamadan, rahatça konaklayabileceğiniz bu 2 yerde kendimde konaklayarak bizzat test ettim ve onayladım.

  • 1. Zelve Açık Hava Müzesi Bölgesi

Bence Kapadokya’nın en keyifli yerlerinden birisi Zelve. Özellikle gidiş yolu ciddi anlamda beni oldukça fazla etkiliyor ve keyif veriyor. Bahar aylarında çok daha güzel olan Zelve bölgesi her türlü renk paletini içerisinde barındırarak insanı etkilemeyi oldukça iyi başarıyor. Fazlasıyla mistik bir havası olan bu bölge gece oldukça sessiz ve sakindir. Özellikle tek başınıza seyahat ediyorsanız bu bölge size biraz ıssız gelebilir fakat tehlikeli bir bölge olmadığını da üstüne basarak söylemek isterim.

Gelelim burada nerede konaklayabilirim sorusunun cevabına..

Zelve açık hava müzesine gelmeden 500 metre önce sol tarafta yer alan küçük otopark bu iş için biçilmiş kaftan. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere manzara, doğa, tarih, sakinlik ne ararsanız var. Hem de ücretsiz!

Aslında yol üzerinde oldukça fazla konaklayabileceğiniz alan yer alıyor fakat benim tecrübelerime göre en rahat edebileceğiniz, güvenlik tehlikesi yaşamayacağınız ve güvenlik kameralarına yakın bir noktada olması durumundan dolayı bu küçük otopark en ideal alan.

Sabah kalktığınızda keyifle yürüyüş yapabileceğiniz, temiz havasını içine çekebileceğiniz ve bol bol fotoğraf, video çekebileceğiniz bir lokasyon. Ben gittiğimde ne yazık ki insanlar çevreyi biraz kirletmişti fakat mümkün olduğunca bunları temizlemeye çalıştım. Siz de gittiğinizde çevreyi temizlemeyi lütfen ihmal etmeyin ve bu konudaki duyarlılığınızı gösterin.

 

  • 2. Göreme Seyir Terası

Herkesin en merak ettiği ve görmek istediği şeylerden birisi balonların uçuşları sanırım. Ben daha önce 4-5 defa Kapadokya’ya gitmeme rağmen ne yazık ki 1 kere bile bu keyifli ana şahit olamadım. Karavanım ile son çıktığım turda özellikle sadece balonları seyretmek için Kapadokya’ya gittim fakat hava koşulları yine müsaade etmedi ve bu görkemli anlara şahit olamadım.

Karavanınız ile ücretsiz bir şekilde konaklayabileceğiniz bu yer balonları en yakından, en net ve en iyi şekilde görebileceğiniz bir yer. Bu yer için şöyle bir hayal kurabilirsiniz, sabah kalkıp daha yataktan çıkmadan karavanınızın penceresinden baktığınızda 15 metre yakınınızdan bir balonun uçtuğunu düşünün. Kapadokya için sanırım daha güzel bir hayal kurulamaz.

Burada konakladığımda balonları göremesem de tüm Göreme’yi kuş bakışı gördüğüm ve peri bacalarının tepelerinde yürüyüş yaptığım bir yer olarak hep hafızamda yer alacak. Özellikle gece evlerin ışıkları yandıktan sonra öyle güzel bir manzara karşılıyor ki sizi, seyrederken hayallere dalmamak mümkün değil..

Gelelim Göreme seyir terasına nasıl gidebilirim? sorusunun cevabına..

Göreme’ye geldikten sonra navigasyon uygulamanıza “Anatolians Balloons” yazarak size sunduğu konuma ulaşın ve konuma geldiğinizde tam karşı sağ çaprazına baktığınızda direk olarak otopark alanını göreceksiniz. Gözünüze manzaranın güzel göründüğü bir yerine karavanınızı çekerek konaklayabilirsiniz.

 

Ücretsiz karavan park alanları ve karavan hayatı hakkında daha bir çok önerim olacak sizlere. Bu yüzden beni sosyal medya hesaplarımdan ve Youtube kanalım üzerinden takibe alırsanız pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Bu yazıda yer alan konaklama yerlerinin de içinde bulunduğu Youtube videomu izlemeyi unutmayın.

Sosyal medya hesaplarım:

İNSTAGRAM: RotaHazır

YOUTUBE: RotaHazir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.