Ege’de Güzel Bir Mola – Salihli Adala Kamp ve Karavan Rotası

Ege bölgesine geldiğinizde mutlaka uğramanız ve zaman geçirmeniz gereken bir yerden bahsetmek istiyorum. Aslında Türkiye’nin neresine giderseniz gidin önünüze mutlaka tarihten bir köşe çıkıyor fakat özellikle Ege bölgesinde attığınız her adımda bu tarihi buram buram hissediyorsunuz.

Yolunuz Manisa tarafına düştüğünde mutlaka uğramanız gereken Salihli ilçesi, içinde bir çok keyifli ve güzel noktayı barındırıyor. Bu yazıda ise bu noktalardan 3 tanesine değinmek istiyorum.

Adala Hermos Kanyonu

Bölgenin en güzel kanyonlarından birisi Hermos kanyonu olabilir. Çevrede doğa içerisinde yürüyüş parkurları, tarihi köprüler, şelale ve kanyonun ikiye böldüğü Adala adında küçük bir kasabada yer alıyor. Böyle güzelliğe sahip yerlere araçla ulaşmak genelde zor oluyor fakat Adala için aynı durum geçerli değil. Kanyonun dibine kadar istediğiniz araç türüyle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bu konuda size zorlayacak herhangi bir engel yok.

Kanyon girişinde yaklaşık 2 KM lik piknik alanlarının, bankların ve bolca geniş alanın bulunduğu bir yol sizi karşılıyor. Burada aracınızı park edip kanyon yürüyüşü yapmak için patika yola girmeniz gerekiyor. Özellikle sabahları çok keyif alacağınız, zorlanmadan keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz patika yollar bulunuyor. Burada karavanınızla rahatça konaklayabilir, kaliteli ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. Kanyon girişine kadar tüm telefon operatörleri sıkıntısız olarak hizmet veriyor.

Paranın Doğduğu Yer – Sardes Antik Kenti

Oldukça eski bir tarihi olan Sardes antik kenti bilinen tarihe göre paranın ilk basıldığı, hayat bulduğu yerdir. Hermos kanyonuna yaklaşık 14 KM uzaklıkta yer alıyor ve mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sardes Antik kenti Lidya krallığının başkentidir ve Mezopotamya dışındaki en büyük savunma duvarının yer aldığı düşünülmektedir. Kalıntıların tamamı oldukça iyi korunmuş ve bir çoğu hala dimdik ayaktadır. Yemyeşil doğanın içinde yer alması da ayrı bir güzellik ve mistik bir hava katıyor.

Sardes antik kenti için ortalama olarak 1 saat zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Çok büyük bir alan olmadığı için zaman planlamanızı ona göre yapabilirsiniz. Sardes antik kentine giriş ücretlidir. Eğer müze kartınız varsa burada kullanabiliyor ve ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Müze kartınız yoksa giriş ücreti 10 TL.

Aynı zamanda antik kent karşısında yer alan yerel esnaftan tüm ihtiyacınızı karşılayabilir, organik ve taze ürünlerin hepsine ulaşabilirsiniz. Antik kent girişinin 100 metre ilerisinde tarihi gazozcuya mutlaka uğramalısınız ve bir çok çeşitte üretilen gazozlardan denemelisiniz.

Artemis Tapınağı

Helenistik dönemde yapımına başlanan Artemis tapınağı Sardes antik kentine 2 KM mesafededir. Antik kentten çıktıktan sonra Artemis tapınağını görmeden gitmek olmaz. Çok güzel ve yeşillikler içerisinde yer alan bir yoldan aracınızla veya yürüyerek rahatça gidebilirsiniz.

Hala kazıları devam eden tapınağın girişinde çıkarılan eserlerin incelenmesi için bir tesis kuruludur. Bu tesise giriş izni olmadığı için ilerleyerek tapınağa doğru gitmeniz gerekiyor. Büyükçe bir alan içerisinde yer alan Artemis tapınağına ortalama olarak 30 – 40 dakika kadar zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Tapınağın sütunlarını görmek, işlemelerinin büyüsüne kapılmak, uçsuz bucaksız doğasını seyretmek size iyi gelecektir.

Ortalama 2-3 saat gibi bir süre içerisinde çok keyifli bir tur gerçekleştirecek ve bu turdan sonra gününüzün kalanını planlamak için bol bol zamanınız olacaktır. Benim tavsiyem eğer gidecek yer arıyorsanız dağ yollarından Ödemiş Bozdağ’a ulaşmanız olacaktır. Bozdağ ile alakalı farklı bir yazı da yakında sitede yer alacak.

Şimdiden bol keyifler diliyor, daha çok rota önerisi için sosyal medya hesaplarımı takibe almanızı öneriyorum.

Son olarak bu 3 loaksyonu da içerisinde barındıran Youtube videomu aşağıya bırakıyorum. Videoyu izleyerek daha iyi fikir sahibi olacağınızı umuyorum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.